Powikłania po aborcji próżniowej

Aborcja metodą próżniową wykonana do 10 tygodnia ciąży jest skuteczna i bezpieczna. Ryzyko powikłań czy komplikacji pozabiegowych jest bardzo niskie — w większości przypadków lekarz bez problemu poradzi sobie z występującymi dolegliwościami. Zobacz, jak przebiega aborcja próżniowa. Na co trzeba się przygotować i jakie są możliwe ewentualne powikłania?
Powikłania po aborcji próżniowej

Spis treści

Aborcja próżniowa, czyli szybki i bezpieczny zabieg medyczny — czy na pewno? 

Zabieg aborcji próżniowej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i jest bezbolesny. Taka terminacja ciąży trwa maksymalnie 15 minut, a cały pobyt w klinice nie powinien trwać dłużej niż 2 godziny. Po wybudzeniu z narkozy otrzymujesz od razu wypis z kliniki. Aborcja próżniowa w Czechach legalna jest do 12 tygodnia ciąży. Polega na odessaniu zawartości jamy macicy.

Największe ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji istnieje bezpośrednio po wykonanej aborcji.

Po usunięciu ciąży należy stosować się do zaleceń lekarza wykonującego aborcję próżniową:

 • nie podnosić ciężkich rzeczy i nie przemęczać się oraz dużo odpoczywać,
 • nie używać tamponów,
 • nie uprawiać seksu,
 • nie pływać i nie kąpać się.

Należy stosować się do tych zasad przez pierwsze kilka tygodni po zabiegu.

Pozwól sobie na dojście do siebie — możesz czuć się zmęczona i senna, możesz mieć zaburzenia równowagi oraz gorączkę. Temperatura poniżej 38,5 stopnia Celsjusza nie powinna Cię martwić.

Powrót do rzeczywistości po terminacji ciąży

Po aborcji przygotuj się na delikatne krwawienie czy plamienia, które mogą trwać nawet do kolejnej miesiączki. Normalne są też bolesne skurcze brzucha, nudności i wymioty oraz biegunka. Na ból możesz zażyć lek przeciwbólowy naproxen lub ibuprofen. Wspomniane objawy są standardowe, ale nie występują jednak u wszystkich kobiet. Skutki uboczne po aborcji próżniowej to kwestia bardzo indywidualna. Pamiętaj też, że ponowne zajście w ciążę możliwe jest niemalże od razu po aborcji, bo wtedy zacznie się kolejny cykl. Do stosowania tabletek antykoncepcyjnych możesz wrócić już tego samego dnia, w którym wykonasz aborcję. Profesjonalne kliniki aborcyjne oferują także zabiegi łączone – aborcję z założeniem spirali domacicznej. O szczegóły zapytaj podczas rozmowy telefonicznej. 

W razie podejrzeń, że aborcja przebiegła nie tak, jak powinna, klinika aborcyjna, w której wykonałaś zabieg, jest do Twojej dyspozycji. Możesz w każdej chwili skontaktować się z konsultantem, który wytłumaczy Ci, jak powinnaś postępować oraz czy skutki uboczne, które u Ciebie występują, powinny Cię zaniepokoić. Możesz również udać się do swojego ginekologa na kontrolę — nie musisz wspominać o aborcji za granicą. Wystarczy, że powiesz, że doszło do samoistnego poronienia.

Poważne powikłania po aborcji próżniowej — kiedy reagować?

Poważne powikłania po aborcji metodą próżniową zdarzają się niezwykle rzadko. Z reguły gojenie się przebiega bez negatywnych skutków.  

Powodzenie takiego zabiegu medycznego oczywiście w dużym stopniu zależy od specjalisty, który go wykonuje oraz od miejsca. Czy jest to profesjonalna klinika aborcyjna, która dysponuje nowoczesnym sprzętem? Jeśli tak, to ryzyko powikłań będzie zdecydowanie mniejsze.

Ciężki krwotok, zakażenie lub infekcja bakteryjna

Po aborcji możliwe jest krwawienie, ale jeśli będzie ono zbyt obfite, to może okazać się, że stracisz zbyt dużo krwi. Będzie to niebezpieczne dla Twojego zdrowia i wymaga niezwłocznej interwencji lekarza. 

Kiedy możliwe jest sprawdzenie, czy aborcja przebiegła zgodnie z planem? Kiedy można wykonać kolejny test ciążowy? Hormon beta-hCG długo utrzymuje się w organizmie kobiety, dlatego pierwszy test najlepiej wykonać dopiero 3 tygodnie po zabiegu. W przypadku niepowodzenia wykonania aborcji zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z poważnymi wadami płodowymi (deformacje kończyn czy też problemy nerwowe i inne). W razie nieudanej próby aborcji należy powtórzyć usunięcie ciąży i wykonać aborcję próżniową ponownie.

Po aborcji zwiększa się ryzyko występowania reakcji zapalnej — zakażenia, a nawet sepsy. Istotna jest szybka reakcja ze względu na to, że mogą powstać zrosty w jajowodach, które często powodują późniejsze problemy z płodnością.

Uszkodzenia mechaniczne

Wykonanie aborcji w podejrzanych miejscach może być powodem pojawienia się uszkodzeń mechanicznych:

 • uszkodzenie szyjki macicy, 
 • przebicie macicy, 
 • uszkodzenie endometrium (błony śluzowej) macicy, 
 • uszkodzenie innych organów.

Wszystkie swoje wątpliwości dotyczące aborcji próżniowej możesz rozwiać podczas rozmowy telefonicznej. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer kliniki aborcyjnej podany na stronie internetowej. Konsultanci czeskich klinik zwykle posługują się językiem polskim, więc bez problemu możesz zapytać, o co chcesz. 

Negatywne skutki psychologiczne po usunięciu ciąży

Skutki psychologiczne po aborcji mogą wystąpić, ale nie muszą. Jest to kwestia bardzo indywidualna. 

Psychiczne skutki uboczne najczęściej występujące po aborcji:

 • utrata apetytu,
 • załamanie psychiczne,
 • poczucie winy i wyrzuty sumienia,
 • obniżenie poczucia własnej wartości,
 • bezsenność.

Daj sobie czas. Smutek czy też złość to normalne emocje, które mogą Ci towarzyszyć po wykonaniu zabiegu aborcji. Jeśli masz zaufaną osobę, która wie o zaistniałej sytuacji — porozmawiaj z nią na spokojnie o tym, co czujesz. Warto też skorzystać z usług psychologa i umówić się na rozmowę zarówno przed wykonaniem aborcji, jak i po zabiegu. 

Przeczytaj również o: