Spis treści
O aborcji farmakologicznej
Na czym polega aborcja farmakologiczna? Terminacja ciąży przy użyciu środków farmakologicznych (potocznie nazywanych tabletkami poronnymi) składa się z kilku etapów. Aborcja farmakologiczna jest także nazywana aborcją domową ze względu na to, że wiele kobiet decyduje się na bardzo niebezpieczne przeprowadzenie takiej aborcji samodzielnie.
Jak działa aborcja farmakologiczna? Po podaniu tabletek (doustnie bądź dopochwowo), substancje czynne środków poronnych powodują zahamowanie rozwoju ciąży i wydalenie tkanki ciążowej z organizmu kobiety. Cały przebieg jest zwykle bardzo bolesny (bardzo zbliżony do poronienia naturalnego) – pojawiają się silne skurcze.
W krajach, gdzie można prowadzić aborcję farmakologiczną, wskazana jest wizyta lekarska kwalifikująca do zabiegu. Aborcja farmakologiczna z reguły wymaga dwóch wizyt lekarskich. Na pierwszej z nich lekarz przeprowadza wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia pacjentki oraz przebytych chorób. Upewnia się też, czy nie jest to ciąża pozamaciczna. Po wykluczeniu jakichkolwiek przeciwwskazań pacjentce podawana zostaje pierwsza tabletka. Kobieta otrzymuje także drugą tabletkę, którą powinna zaaplikować do 2 dni od przyjęcia pierwszej dawki.
Przeciwwskazania do aborcji farmakologicznej:
- ciąża pozamaciczna,
- anemia,
- uczulenie na substancje czynne środków poronnych,
- choroby krwotoczne,
- spirala wewnątrzmaciczna,
- niedoczynność nadnerczy,
- niewydolność wątroby,
- porfiria.
Ważne! Pacjentki z Rh ujemnym nie mogą przyjmować tabletek poronnych bez udziału lekarza.
Do którego tygodnia ciąży można usunąć ciążę?
Aborcję z użyciem środków poronnych przeprowadzić trzeba jak najszybciej, mimo że ogólnie twierdzi się, że aborcja farmakologiczna może być wykonana do 24 tygodnia. Aborcja farmakologiczna przeprowadzona do 9 tygodnia jest najmniej ryzykowna.
Przerwanie ciąży metodą farmakologiczną — czy to skuteczny sposób?
Skuteczność aborcji farmakologicznej: około 95-97%. Oznacza to, że u części kobiet aborcja przebiega nieprawidłowo — albo w ogóle środki farmakologiczne nie zadziałają, albo płód zostanie usunięty tylko częściowo. Wtedy mogą pojawić się groźne dla zdrowia, a nawet życia, komplikacje. Konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty w celu dalszego doczyszczenia macicy i usunięcia pozostałości płodu.
Bardziej bezpiecznym sposobem terminacji ciąży niż aborcja medyczna jest aborcja próżniowa, która przeprowadzana jest pod okiem specjalistów. Zabiegi metody próżniowej (odessanie zawartości macicy) wykonywane są na porządku dziennym w profesjonalnych czeskich klinikach. Koszt takiej aborcji jest większy, ale komfort i bezpieczeństwo — bezcenne.
Czy aborcja farmakologiczna boli?
To kwestia bardzo indywidualna, ale niestety — w większości przypadków boli i to bardzo. Aborcja farmakologiczna może przypominać silny ból miesiączkowy, ale mogą także występować momenty, w których poczujesz ból porównywalny do bólu porodowego.
Możliwe powikłania po aborcji
Każdy organizm reaguje inaczej na podane pigułki. Zdarza się tak, że poronienie następuje już po 4 godzinach od przyjęcia tabletek, ale może wystąpić dopiero po 24 godzinach. Nigdy też nie ma się pewności, że poronienie przebiegnie w sposób prawidłowy i, że nie będzie konieczna dodatkowa wizyta lekarska lub też zabieg mający na celu dokładne oczyszczenie macicy.
Aborcja przeprowadzona w 1 trymestrze nie wymaga kontroli lekarskiej.
Reakcja organizmu na działanie podanych substancji może być bardzo różna. Najczęściej występuje: gorączka, nudności, bóle i zawroty głowy, biegunka, dreszcze i krwawienie. Krwawienie po aborcji utrzymuje się przez 1 do nawet 2 tygodni. Inne normalne objawy po aborcji: bóle brzucha, skurcze macicy, ogólne zmęczenie, obolałe piersi. Przy wykorzystaniu metody mechanicznej, objawy po aborcji próżniowej są praktycznie niezauważalne.
Po przeprowadzonej aborcji trzeba liczyć się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na różne rodzaje infekcji intymnych. Dlatego w tym czasie należy szczególnie zadbać o higienę — nie korzystać tamponów, nie brać kąpieli oraz powstrzymywać się od kontaktów seksualnych na jakiś czas.
Jakie objawy powinny zaniepokoić? Przede wszystkim, gdy przez kilka dni utrzymuje się podwyższona temperatura, a wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny zapach. Wtedy konieczne będzie łyżeczkowanie macicy, odessanie zawartości macicy przy użyciu metody próżniowej, bądź podanie kolejnej dodatkowej dawki leku.
Czy aborcja farmakologiczna jest legalna?
Aborcja farmakologiczna jest w Polsce nielegalna, natomiast w wielu krajach europejskich wykonuje się ją na porządku dziennym. Takim krajem są między innymi Czechy. To właśnie do czeskiego kraju udaje się wiele Polek w celu wykonania aborcji. Większość decyduje się jednak na terminację ciąży metodą próżniową, która jest najbardziej skuteczna i bezpieczna dla zdrowia kobiety.