Tabletki poronne – skutki uboczne, bezpieczeństwo i przeciwskazania stosowania tej metody aborcji

Aborcja w Polsce to temat tabu. Usunięcie ciąży jest niezgodne z prawem, więc kobiety będące w niechcianej ciąży szukają różnych rozwiązań. Niektóre decydują się na wykonanie aborcji poza granicami kraju — tam, gdzie terminacja ciąży jest legalna. Inne kobiety korzystają z tabletek wczesnoporonnych, których skutki są bardzo niebezpieczne. Sprawdź, jak działają tabletki poronne i jak krok po kroku przebiega aborcja farmakologiczna z ich użyciem. Jakich skutków ubocznych można się spodziewać? Koniecznie przeczytaj ten wpis.

Tabletki poronne

Jak działają tabletki poronne?

Tabletki wczesnoporonne w zależności od substancji czynnych działają inaczej, ale wszystkie za zadanie mają wywołać krwawienie i bolesne skurcze macicy, które powodują wydalenie płodu i usunięcie ciąży. Dodatkowo tabletki wczesnoporonne hamują działanie progesteronu, który pełni funkcje podtrzymujące ciążę. Blokada działania tego hormonu powoduje sztuczne poronienie.

Tabletki poronne, w zależności od rodzaju, przyjmuje się doustnie albo dopochwowo. Często bywa tak, że te przyjmowane dopochwowo wywołują mniejsze negatywne skutki — zwłaszcza na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Ważne! Nie myl tabletek wczesnoporonnych z tabletkami „dzień po”. Ta druga zapobiega zapłodnieniu czy też zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej.

Skuteczność tabletek poronnych

Aborcja farmakologiczna jest choć trochę skuteczna tylko w przypadku bardzo wczesnych ciąż. Już od 5 do 9 tygodnia skuteczność działania tabletek poronnych spada do bardzo niskiej. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większe prawdopodobieństwo niepowodzenia i wystąpienia skutków ubocznych. Warto wtedy przemyśleć, czy warto wykonać aborcję farmakologiczną i ryzykować własne życie.

Nie zawsze dochodzi o sztucznego poronienia. Często zdarza się tak, że tabletki wczesnoporonne uszkadzają płód, doprowadzając do bardzo poważnych wad. Stosowanie tabletek poronnych jest bardzo ryzykowne. Stosując je, narażasz się na różne scenariusze. Jeśli dojdzie do poronienia niezupełnego, to konieczne będzie specjalne oczyszczenie macicy w gabinecie ginekologicznym

Myśl o swoim bezpieczeństwie i zanim zdecydujesz się na taki krok, zapoznaj się z możliwymi skutkami ubocznymi. Każdy organizm jest inny i może zareagować inaczej.

Skutki uboczne zastosowania tabletek poronnych

Aborcja przy użyciu tabletek poronnych wiąże się z ogromnym bólem i innymi skutkami ubocznymi

Najczęściej występują:

  • ból i zawroty głowy, 
  • nudności i wymioty, 
  • biegunka, 
  • dreszcze, 
  • chwiejny nastrój, 
  • nadwrażliwość piersi, 
  • objawy skórne — zaczerwienienia.

Jak zwalczyć ból towarzyszący aborcji medycznej?

Intensywność bólu towarzyszącego aborcji zależy od organizmu. Może zdarzyć się tak, że doświadczysz lekkiego bólu porównywalnego do tego miesiączkowego, ale możesz też zwijać się z bólu i porównywać go do porodu. 

Wskazane jest stosowanie leków przeciwbólowych jak ibuprofen czy kodeina. Na pewno pomoże Ci także pobyt w komfortowym miejscu, wygodny dres oraz umieszczenie termoforu w okolicy podbrzusza.

Gdzie kupić pigułki wczesnoporonne?

Sprzedaż tabletek poronnych w większości krajów europejskich jest niezgodna z prawem. W internecie można natknąć się na wiele ogłoszeń, które wystawiają nieuczciwi sprzedawcy. Kupując leki przez internet, nigdy nie masz pewności, czy otrzymasz właśnie te tabletki.

Leki, które kobiety wykorzystują do aborcji farmakologicznej:

  • Cytotec: wskazany przy owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy,
  • Arthrotec: lek, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Aborcja medyczna — przeciwwskazania

Nie można podjąć się aborcji farmakologicznej w każdej sytuacji. Jeśli zmagasz się z anemią, masz problemy z trzeźwością, nie potwierdziłaś dokładnie istnienia ciąży albo masz ciążę pozamaciczną, to ten sposób aborcji jest niewskazany.

Czy tabletki wczesnoporonne są legalne? Oczywiście, że nie. Co więcej nawet osoba, która pomaga kobiecie ciężarnej w przerwaniu ciąży, może doświadczyć przykrych konsekwencji prawnych.

Zabiegi, które mogą okazać się konieczne do wykonania po przeprowadzonej aborcji farmakologicznej

Jeśli aborcja medyczna pójdzie nie tak, możliwe, że nie unikniesz wizyty w szpitalu. Zwykle w takich sytuacjach wykonuje się:

  • aborcję chirurgiczną,
  • transfuzję krwi,
  • laparoskopię lub laparotomię,
  • histerektomię.

Przeczytaj również o: