Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Myślisz o aborcji, ale wiesz, że w przyszłości będziesz chciała mieć dzieci? Czujesz, że to nie jest dobry moment na dziecko, jednak nie wyobrażasz sobie, by kiedyś nie zostać matką? Wiele kobiet, które decydują się na terminację ciąży, zastanawia się, czy będą mogły założyć rodzinę. Czy można bez problemu zajść w ciążę po przeprowadzonej aborcji? Jakie są szanse, że coś może pójść nie tak? Zapoznaj się z możliwymi skutkami ubocznymi usunięcia ciąży i sprawdź, czy aborcja wpływa na płodność kobiety.
Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Spis treści

Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Jeśli wiesz, że chcesz w przyszłości zostać matką, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość — ze względów medycznych wcześniejsze przerwanie ciąży nie ma żadnego wpływu na zajście w ciążę. Oczywiście chodzi o bezpieczne usunięcie ciąży przez doświadczonego lekarza. Ma tutaj też znaczenie czas wykonania zabiegu — im wcześniej, tym lepiej, bo to zmniejsza ryzyko skutków ubocznych czy komplikacji.

Można więc jasno stwierdzić, że aborcja nie oznacza problemów związanych z donoszeniem kolejnych ciąż. Płodność wraca praktycznie od razu.

Jakie są szanse na zajście w ciążę po aborcji? Kiedy można rozpocząć starania o dziecko?

Możliwość zajścia w kolejną ciążę pojawia się niemalże od razu po wykonaniu zabiegu aborcji.

Kiedy będzie odpowiedni czas na to, by starać się o kolejną ciążę? Bezpiecznie jest odczekać 2-3 cykle, kiedy już hormony się unormują. Nie oznacza to jednak tego, że zapłodnienie nie będzie możliwe wcześniej. Może zdarzyć się tak, że owulacja wróci w ciągu kilku tygodni. Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, to od razu po aborcji stosuj wybraną antykoncepcję. W klinice aborcyjnej w Czechach wykonywane są też zabiegi łączone — aborcja połączona z założeniem wkładki domacicznej.

Czy po aborcji trudniej zajść w ciążę? Kiedy wystąpi pierwsze jajeczkowanie po terminacji ciąży?

W przypadku, gdy aborcja została wykonana w profesjonalnej klinice aborcyjnej, bez obaw — nie powinno być problemów z kolejnym zajściem w ciążę. Największe komplikacje mogą wystąpić po aborcji farmakologicznej, dlatego nie jest to zalecany sposób przerywania ciąży.

Kiedy występuje pierwsze jajeczkowanie? To pytanie pojawia się w głowie wszystkich kobiet, które przerwały ciążę i w niedługim czasie po zabiegu chcą mieć dziecko. Miesiączka powinna pojawić się standardowo jak do tej pory. Możesz zauważyć kilkudniowe opóźnienie. Cykl musi się uregulować.

Ciąża po aborcji — wpływ przerwania ciąży na przyszłą płodność

Bezpiecznie i profesjonalnie przeprowadzony zabieg usunięcia ciąży nie powoduje żadnych trudności w zajściu w kolejną ciążę. Jeśli nie doszło do poważnych powikłań czy też uszkodzeń macicy, to aborcja nie wpływa na możliwość ponownego zapłodnienia.

Konsekwencje aborcji farmakologicznej

Na czym polega aborcja farmakologiczna? To przyjęcie tabletek wczesnoporonnych, które mają wywołać skurcze macicy. Aborcję farmakologiczną zwykle wykonuje się do 12 tygodnia ciąży, ale istnieją informacje o przerywaniu tą metodą nawet starszej ciąży. W przypadku aborcji medycznej liczy się czas. Kobiety, które usunęły ciążę z pomocą tabletek, od razu po zapłodnieniu przeważnie nie muszą obawiać się konsekwencji, ale niestety wiele kobiet doświadcza poważnych powikłań: silny ból, infekcje, krwotoki czy niecałkowite usunięcie ciąży i uszkodzenie płodu.

Konsekwencje po przerwaniu ciąży metodą próżniową

Aborcja próżniowa polega na odessaniu zawartości jamy macicy. Ten zabieg jest legalny w Czechach do 12 tygodnia ciąży. Jest to bezpieczna aborcja i wiele kobiet decyduje się na takie rozwiązanie. W profesjonalnej klinice aborcyjnej za granicą nie grozi żadne niebezpieczeństwo — ani pod kątem zdrowia, ani pod kątem konsekwencji prawnych. Aborcja chirurgiczna wykonana na wczesnym etapie ciąży nie niesie ze sobą ciężkich dla zdrowia komplikacji. Trwa około 10 minut i jest bezbolesna, bo wykonuje się ją pod narkozą. Skutki uboczne po aborcji próżniowej mogą występować przez pierwsze kilka dni, ale nie mają znaczenia przy zajściu w kolejną ciążę. Jest to metoda całkowicie bezinwazyjna.

Ciąża po aborcji

Czy po aborcji można zajść w ciążę? Kiedy trzeba stosować antykoncepcję?

Od razu po aborcji zaleca się stosowanie antykoncepcji. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych najlepiej uzgodnić początkowy dzień stosowania z ginekologiem. Po aborcji może dojść do przesunięcia się cyklu. Cykl musi się ustabilizować, dlatego lepiej oprócz tabletek zabezpieczać się też w inny sposób, aby nie zajść w kolejną nieplanowaną ciążę.

Czy po aborcji można mieć dzieci? Przebieg kolejnej ciąży

Przerwanie ciąży budzi wiele emocji. To, że fizycznie nie będzie żadnego problemu z ponownym zajściem w ciążę, nie oznacza, że kobieta będzie w stanie szybko zdecydować się na taki krok. Chodzi o kwestie psychologiczne — to, czy w ogóle kobieta będzie chciała mieć jeszcze dzieci po usunięciu płodu. Po aborcji występują różne reakcje — smutek, niechęć, wyrzuty sumienia. Wszystko zależy od tego, z jakich przyczyn aborcja była wykonana. W niektórych przypadkach warto skorzystać z pomocy psychologa lub porozmawiać z zaufaną osobą.

Przeczytaj również o: