Arthrotec – działanie, przebieg, skutki uboczne, stosowanie

Arthrotec to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Bywa często stosowany jako tabletka wczesnoporonna w warunkach domowych, bo przyjęty w dużych dawkach, powoduje poronienie nawet do 9 tygodnia ciąży. Jakie wywołuje skutki uboczne? Czy jest bezpieczny? Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego leku.
Arthrotec

Spis treści

Lek Arthrotec a usunięcie ciąży

Lek przeciwzapalny Arthrotec przyjmują zwykle pacjenci, którzy potrzebują niesteroidowego leku przeciwzapalnego. Już po około 20 minutach zaczyna działać. Przez zawartość Mizoprostolu, bywa stosowany jako tabletki poronne. Sztuczne poronienie wywołane lekiem Arthrotec jest groźne dla matki. Przyjęcie zbyt dużej dawki tego leku może powodować zakrzepicę żył i doprowadzić nawet do śmierci. 

Skuteczność leku Arthrotec

Aborcja farmakologiczna nie jest skuteczna. Nigdy nie masz pewności, czy dawka leku wystarczy, aby usunąć ciążę. Często zdarza się tak, że tabletki wczesnoporonne jedynie uszkadzają płód i nie doprowadzą do poronienia. 

Mizoprostol, który zawiera Arthrotec, ma szkodliwe działanie na płód, ale czy przyjęta dawka wystarczy? Wszystko zależy od zaawansowania rozwoju ciąży. W trakcie drugiego i trzeciego trymestru ciąży lek może powodować zaburzenia czynności nerek u płodu — może to spowodować zbyt małą ilość płynu owodniowego. Takie zmiany są nieodwracalne. 

Przeciwwskazania do stosowania leku Arthrotec

Arthrotec nie powinien być przyjmowany w przypadku alergii na jakikolwiek czynny składnik leku. Oprócz tego przeciwwskazaniem są też zaburzenia pracy wątroby lub nerek, nadciśnienie i ogólne problemy z sercem oraz choroby żołądka oraz przewodu pokarmowego.

Skutki uboczne aborcji farmakologicznej — na co trzeba się przygotować?

W przypadku aborcji farmakologicznej musisz liczyć się z bólem i silnymi skurczami, które wywołać mają poronienie. Oprócz tych skutków oraz silnego krwawienia mogą wystąpić też inne nieprzyjemne dolegliwości. 

Możliwe skutki uboczne:

 • nudności, 
 • bóle brzucha, 
 • biegunki i zaparcia, 
 • zawroty głowy, 
 • skórne reakcje alergiczne. 

Niepożądane skutki wywołane działaniem leku Arthrotec

Powikłania po aborcji farmakologicznej bywają różne. W pierwszej kolejności powinny Cię zaniepokoić silne krwotoki, które mogą przyczynić się do nadmiernej utraty krwi. Być może doszło do uszkodzenia mechanicznego, zapalenia dróg rodnych lub aborcji niecałkowitej. W tej sytuacji konieczna jest szybka reakcja ze strony lekarza.

Możliwe komplikacje i powikłania po aborcji farmakologicznej:

 • zator płynem owodniowym, 
 • nieprawidłowe skurcze macicy, 
 • zapalenie pochwy,
 • krwotok z macicy, 
 • pęknięcie macicy, 
 • perforacja macicy.

Arthrotec w niewielkim stopniu, ale jednak — zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru. Powikłaniem po aborcji farmakologicznej mogą być też problemy z ponownym zajściem w ciążę (lek ten powoduje obniżenie płodności).

Jak usunąć ciążę w mniej ryzykowny sposób?

Nie chcesz podejmować aż takiego ryzyka, ale wiesz, że nie jesteś gotowa na bycie matką i wychowanie dziecka? Przemyśl aborcję próżniową wykonaną w profesjonalnej klinice. W Czechach taka aborcja jest legalna do 12 tygodnia ciąży. Jest to skuteczny sposób na usunięcie ciąży — bezbolesny, bo wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa dosłownie 15 minut. Wybierz profesjonalną klinikę i zaufaj doświadczonym i wykształconym specjalistom.

Przeczytaj również o: