Terminacja ciąży – czym tak naprawdę jest, jakie istnieją metody i z jakim kosztem trzeba się liczyć

Terminacja ciąży zgodnie z tym, co orzekł Trybunał Konstytucyjny, jest całkowicie niezgodna z Konstytucją RP. Co oznacza określenie terminacja ciąży i w jakich krajach jest ona legalna? Odpowiadamy.

Terminacja ciąży

Terminacja ciąży — co to znaczy?

Terminacja ciąży oznacza aborcję, czyli zabieg, który wykonywany jest w celu usunięcia ciąży. Co prawda nie jest on legalny na terenie naszego kraju, ale jest wiele europejskich krajów, w których usunięcie ciąży jest zgodne z prawem na określonych zasadach. Terminację ciąży bez problemu wykonasz na przykład w Czechach, Słowacji czy Holandii.

Metody aborcji

Jakie rozróżniamy metody terminacji ciąży? Jest kilka możliwości, jednak jedynie w renomowanej klinice aborcyjnej zapewniona zostaje odpowiednia opieka. Każdy zabieg niesie ze sobą jakieś ryzyko, ale szukaj opcji, które sprawią, że będziesz mogła poczuć się bezpiecznie.

Aborcja farmakologiczna

Usunięcie ciąży lekami uważa się za najbardziej ryzykowny sposób aborcji. Odradzamy tę metodę. Oznacza to zażycie tabletek aborcyjnych, które wywołują skurcze macicy (w teorii). Takiej aborcji towarzyszy ogromny ból — często porównywalny z bólem porodowym. Mogą nastąpić komplikacje zagrażające życiu kobiety. Przerwanie ciąży lekami poronnymi możliwe jest tylko w początkowym stadium ciąży — im starsza ciąża, tym trudniej przeprowadzić skuteczną aborcję farmakologiczną.

Aborcja farmakologiczna w większości krajów na całym świecie jest zabroniona. Sprzedaż tabletek poronny prowadzą przestępcy. Często wysyłają też podrabiane leki — a Ty przecież nie jesteś w stanie sprawdzić, czy otrzymałaś dobrą tabletkę.

Aborcja próżniowa

Jakiekolwiek przerywanie ciąży dowolnym sposobem w Polsce jest zabronione, jednak istnieje inne wyjście, na które wiele kobiet z Polski się decyduje. Aborcję próżniową wykonuje się legalnie w Czechach w początkowych miesiącach trwania ciąży (maksymalnie do 12 tygodnia ciąży). Po tym czasie aborcja na terenie Czech możliwa jest jedynie, gdy ciąża zagraża życiu matki lub stwierdzone zostaną poważne wady genetyczne płodu. Nieudana aborcja farmakologiczna może skutkować niecałkowitym pozbyciem się płodu, krwotokiem czy stanem zapalnym.

Zakończenie ciąży metodą próżniową polega na odessaniu wnętrza macicy. Cały zabieg trwa dosłownie 10-15 minut i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Kobieta nie odczuwa żadnego bólu i jeszcze w ten sam dzień aborcji wraca do domu. Skuteczność tej aborcji jest bardzo wysoka. W zagranicznych profesjonalnych klinikach aborcyjnych możesz być pewna, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. W tym miejscu otrzymasz wsparcie, pomoc oraz opiekę doświadczonych lekarzy i wykwalifikowanego personelu.

Laparotomia

Laparotomia polega na chirurgicznym przecięciu i otwarciu jamy brzusznej, a następnie usunięciu płodu. Możliwe skutki uboczne laparotomii: krytyczne powikłania i choroby macicy. Zabieg ten wykonywany jest bardzo rzadko.

Z jakiego powodu kobiety decydują się na aborcję?

Młode kobiety decydują się na aborcję z różnych powodów. Przyczynami aborcji ciąży bywa: brak instynktu macierzyńskiego czy też chęci lub warunków do wychowania swojego dziecka, ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub też aborcja na żądanie z indywidualnych pobudek.

Przesłanki do terminacji ciąży wynikają również z zaleceń medycznych — zagrożenia życia lub zdrowia matki czy uszkodzenie płodu.

Koszt terminacji ciąży

Aborcja w profesjonalnej czeskiej klinice aborcyjnej kosztuje 2 100 zł. W przypadku, gdy kobieta ma ujemną grupę krwi, konieczne jest podanie zastrzyku z immunoglobuliną — to podwyższa cenę o kolejne 400 zł. Za wykonanie zabiegu płaci się na miejscu gotówką.

Terminacja ciąży co to znaczy

Przerwanie niechcianej ciąży a skutki uboczne

Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych po aborcji próżniowej wykonanej przez doświadczonego chirurga jest bardzo małe. Standardowe skutki pozabiegowe to krwawienie, mdłości, wymioty czy też biegunka. Powinny one ustąpić po kilku dniach od wykonanej aborcji. Jeśli wystąpią inne niepokojące Cię dolegliwości, zawsze możesz zadzwonić do konsultanta czeskiej kliniki. Pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi pacjentkami.

Oprócz fizycznych skutków po wykonanej aborcji możesz też odczuwać skutki psychiczne. Ważne, byś w takiej chwili miała zaufaną bliską osobę, z którą możesz szczerze porozmawiać.

Zalecenia po terminacji ciąży metodą próżniową:

  • nie podnosić ciężarów,
  • nie wykonywać intensywnych ćwiczeń,
  • nie uprawiać seksu przez około miesiąc,
  • nie używać tamponów,
  • nie brać kąpieli w wannie,
  • nie pływać w basenie.

Przeczytaj również o: