Ile kosztuje aborcja?

Aborcja w Polsce jest nielegalna, ale to nie znaczy, że Polki nie znajdują pomocy w usunięciu ciąży w klinikach za granicą. Zabieg przerwania ciąży w wielu krajach europejskich jest zgodny z prawem. Istnieją różne metody aborcji — mniej lub bardziej bezpieczne. Niektóre powodują bolesne skutki uboczne (jak tabletki poronne), a inne przeprowadzane są w profesjonalnej klinice i jak najbardziej minimalizują ryzyko jakichkolwiek komplikacji.
Ile kosztuje aborcja

Spis treści

Przerwanie ciąży w Czechach — koszt aborcji

Wykonanie aborcji jest płatne gotówką na miejscu — w klinice. Jest się wtedy bardziej anonimowym, na czym zależy większości kobiet przyjeżdżających z Polski.

Należy wiedzieć, ile średnio kosztuje aborcja, ponieważ istnieje wiele “okazjonalnych cen”. Pewnie oferują je lekarze, którzy mają małe doświadczenie i zabiegi wykonują w podziemiu aborcyjnym. 

Aborcja próżniowa

Zabieg usunięcia ciąży wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym — nic nie boli i jest bardzo skuteczny. Aborcja próżniowa możliwa jest do dwunastego tygodnia ciąży. Wtedy ryzyko powikłań po zabiegu aborcji wykonanym metodą próżniową, jest znikome. Po 12 tygodniu ciąży zabieg aborcji wykonuje się tylko w przypadku poważnych wad genetycznych płodu i innych przesłanek medycznych. Wtedy decyzja należy do lekarza.

Koszt może różnić się w zależności od kliniki – ceny związane z zabiegiem mogą być wyższe bądź niższe. Jest to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na usunięcie ciąży. Najczęściej cena aborcji próżniowej waha się w okolicach 2000 złotych.

Usunięcie ciąży w Czechach — koszty dojazdu

Koszt dojazdu leży po stronie pacjentki — zaleca się dojazd z zaufaną osobą.

Wiele profesjonalnych klinik aborcyjnych organizuje także swój transport z Polski do Czech — jest to dodatkowo płatne — koszt od 100 do 500 zł.

Jeżeli wyjazd za granicę stanowi problem (koszty winiety oraz dróg płatnych) – można skorzystać z transportu, który zwykle oferują kliniki aborcyjne. Taki transport kosztuje kilkaset złotych, w zależności od miejscowości początkowej.

Ile kosztuje aborcja farmakologiczna? Dostępność tabletek poronnych

Tabletki wczesnoporonne hamują rozwój zarodka i wywołują skurcze, które powodują jego wydalenie z organizmu kobiety.

Aborcja przy pomocy tabletek wczesnoporonnych jest zdecydowanie tańsza, ale kosztem zwiększonego ryzyka możliwych powikłań. Średni koszt aborcji farmakologicznej wynosi od kilkuset do tysiąca złotych. Cena zwykle zależy od skuteczności, ewentualnych skutków niepożądanych, jakie zapewniają tabletki oraz źródła zakupu.

Osoby, które chcą wykonać zabieg aborcji w domu, muszą liczyć się z szeregiem niebezpiecznych powikłań. Standardowe objawy to gorączka i dreszcze, biegunka, mdłości i wymioty oraz krwawienie.

Do groźnych skutków niepożądanych należą:

  • niecałkowita aborcja – w przypadku aborcji farmakologicznej zawsze istnieje ryzyko, że płód zostanie jedynie uszkodzony i dalej będzie się rozwijał. Zwykle wtedy konieczna jest aborcja chirurgiczna lub podawane są dodatkowe tabletki poronne,
  • krwotok – bardzo obfite krwawienie, które utrzymuje się przez dłuższy czas,
  • infekcja – konieczne wtedy jest antybiotykoterapia.

Często wymagana jest kontrola lekarza specjalisty, który skontroluje stan zdrowia kobiety oraz zajmie się dalszym oczyszczaniem macicy (jeśli to konieczne).

Przeczytaj również o: