Aborcja próżniowa

Przerwanie ciąży to nadal temat tabu w wielu krajach. W Polsce usunięcie ciąży jest zabronione, ale Polki znajdują wyjście z tej sytuacji i coraz częściej decydują się na wykonywanie zabiegów terminacji ciąży poza granicami kraju — między innymi w Czechach. Tłumaczymy, jak usunąć niechcianą ciążę bez konsekwencji prawnych oraz, w jaki sposób przebiega zabieg wykonywany metodą próżniową.

Spis treści

Aborcja możliwa we wczesnym etapie ciąży

Na terenie Czech aborcja jest legalna do 12 tygodnia ciąży. Jest wiele osób, które z powodu strachu lub nacisku ze strony otoczenia, zwleka z podjęciem decyzji i często decydują się, gdy jest już za późno.

Czy coś może pójść nie tak? Zależne jest to od miejsca, w którym została wykonana aborcja. Jeśli będzie to profesjonalna klinika, to szanse na pojawienie się jakichkolwiek komplikacji są znikome. Lekarze, którzy wykonują aborcje w Czechach, są doświadczonymi specjalistami, których żadna sytuacja nie powinna zaskoczyć. Zachowują chłodny umysł w każdym momencie zabiegu i wykonują go z niezwykłą precyzją. Oddaj się w ręce specjalistów, a możesz mieć pewność, że nie wydarzy się nic złego.

Aborcja próżniowa — przebieg zabiegu terminacji ciąży

Aborcja próżniowa to najczęściej wybierana forma terminacji ciąży zaraz obok aborcji farmakologicznej. Jest jednak zdecydowanie bezpieczniejsza, a jej skuteczność jest bardzo wysoka. Jest inwazyjną metodą chirurgiczną, ale przeprowadzona w profesjonalnych warunkach nie niesie ze sobą niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych.

Przebieg aborcji próżniowej

Zabieg wykonywany jest pod narkozą. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, to lekarz rozszerza szyjkę macicy o kilka milimetrów, a następnie wprowadza cienką plastikową rurkę. Dzięki temu możliwe jest odessanie zawartości jamy macicy. Zabieg przebiega w tempie ekspresowym — wykonuje się go od kilku do kilkunastu minut. Prawidłowo przeprowadzony zabieg aborcji próżniowej jest skuteczny w 100%.

Czy przerwanie ciąży metodą próżniową jest bolesne?

Do głównych zalet aborcji chirurgicznej jest to, że próżniowe usuwanie ciąży nie boli. Wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym i z reguły trwa do 15 minut.

Podanie znieczulenia ogólnego sprawia, że pacjentka nie jest świadoma w czasie zabiegu, a cały stres związany z wykonaniem aborcji przechodzi w niepamięć.

Usunięcie ciąży a konsekwencje prawne

Zabiegowi przerwania ciąży może poddać się także obywatelka Polski. Polskie prawo nie przewiduje żadnych konsekwencji związanych z wykonaniem zabiegu terminacji ciąży poza granicami kraju. Nie trzeba obawiać się w takiej sytuacji odpowiedzialności karnej. 

Co może okazać się zaskoczeniem po przerwaniu ciąży? Zalecenia

Zaraz po usunięciu ciąży kobieta powinna być pod nadzorem personelu medycznego przez kilka pierwszych godzin, po czym może udać się do domu. Podczas pierwszych dni od aborcji może pojawić się lekkie krwawienie, które z czasem ustąpi.

Możliwe objawy występujące po aborcji, o których powinien powiadomić Cię lekarz prowadzący:

  • bóle i skurcze brzucha,
  • mdłości i wymioty,
  • biegunka,
  • krwawienie,
  • podwyższona temperatura.

Odczucia wielu kobiet po usunięciu ciąży

Po zakończonej terminacji ciąży pacjentki czują się różnie. Bezpośrednio po zabiegu odczuwają wiele skrajnych emocji. Znamy scenariusze, że była to ulga — kobiety opisują to doświadczenie jako pozbycie się stresu — tego fizycznego, jak i psychicznego przede wszystkim. Kobiety czują się dużo lżejsze, a inne mogą odczuwać smutek, żal i złość na siebie.

Ważne, by kobieta, która decyduje się na zabieg usunięcia ciąży, miała z kim porozmawiać o zaistniałej sytuacji. Do kliniki aborcyjnej możesz zabrać zaufaną osobę, dzięki której poczuje się lepiej. Jeśli kobieta nie ma bliskiej osoby, z którą mogłaby podzielić się tą informacją lub może chce być jak najbardziej anonimowa, to wszystkie profesjonalne kliniki aborcyjne powinny umożliwiać rozmowę z psychologiem, który wesprze psychicznie zaraz po zabiegu.

Przeczytaj również o: