Przebieg aborcji próżniowej (chirurgicznej). Czy zabieg ten jest bezpieczny?

Przerwanie ciąży to nadal temat tabu w wielu krajach. W Polsce usunięcie ciąży jest zabronione, ale Polki znajdują wyjście z tej sytuacji i coraz częściej decydują się na wykonywanie zabiegów terminacji ciąży poza granicami kraju — między innymi w Czechach. Tłumaczymy, jak usunąć niechcianą ciążę bez konsekwencji prawnych oraz, w jaki sposób przebiega zabieg wykonywany metodą próżniową.

Aborcja próżniowa

Aborcja możliwa we wczesnym etapie ciąży

Na terenie Czech aborcja jest legalna do 12 tygodnia ciąży. Jest wiele osób, które z powodu strachu lub nacisku ze strony otoczenia, zwleka z podjęciem decyzji i często decydują się, gdy jest już za późno.

Czy coś może pójść nie tak? Zależne jest to od miejsca, w którym została wykonana aborcja. Jeśli będzie to profesjonalna klinika aborcyjna, to szanse na pojawienie się jakichkolwiek komplikacji są znikome. Lekarze, którzy wykonują aborcje w Czechach, są doświadczonymi specjalistami, których żadna sytuacja nie powinna zaskoczyć. Zachowują chłodny umysł w każdym momencie zabiegu i wykonują go z niezwykłą precyzją. Oddaj się w ręce specjalistów, a możesz mieć pewność, że nie wydarzy się nic złego. Aborcja próżniowa (inaczej aborcja mechaniczna) to zabieg, który jest skuteczny i bezpieczny, pod warunkiem, że wykonasz go w profesjonalnych warunkach.

Aborcja próżniowa — przebieg zabiegu terminacji ciąży

Aborcja metodą próżniową to najczęściej wybierana forma usuwania ciąży zaraz obok aborcji farmakologicznej. Jest jednak zdecydowanie bezpieczniejsza, a jej skuteczność jest bardzo wysoka. Jest inwazyjną metodą chirurgiczną, ale przeprowadzona w profesjonalnych warunkach nie niesie ze sobą niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych.
Zabieg metodą próżniową wykonywany jest do 12 tygodnia ciąży. W przypadku aborcji próżniowej pacjentki otrzymują znieczulenie ogólne, co minimalizuje odczuwany ból i zwiększa komfort psychiczny podczas procedury. Znieczulenie miejscowe w tym przypadku byłoby za słabe. Kliniki, które oferują ten rodzaj aborcji dbają o bezpieczeństwo kobiet poprzez zapewnienie, że zabieg przeprowadza wykwalifikowany personel medyczny.

Przebieg aborcji próżniowej

Jak przebiega usuwanie ciąży? Zabieg aborcyjny wykonywany jest pod narkozą. Procedura aborcji próżniowej polega na rozszerzeniu szyjki macicy o kilka milimetrów (jeśli nie występują przeciwskazania medyczne), a następnie wprowadzeniu przez szyjkę macicy cienkiej plastikowej rurki i odessaniu zawartości jamy macicy. Metoda próżniowa przebiega w tempie ekspresowym — wykonuje się go od kilku do kilkunastu minut. Skuteczność metody mechanicznej wykonanej prawidłowo jest niemalże 100%.

Zastanawiasz się, ile kosztuje aborcja za granicą, w Czechach? Trzeba liczyć się z kosztem około 2000 zł. Wszelkie wątpliwości związane z aborcją próżniową można rozwiać podczas rozmowy z konsultantem. Rejestracja telefoniczna ułatwia umawianie wizyt, co zwiększa dostępność i wygodę dla pacjentek.

Czy przerwanie ciąży metodą próżniową jest bolesne?

Do głównych zalet aborcji chirurgicznej jest to, że próżniowe usuwanie ciąży nie boli. Wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym i z reguły trwa do 15 minut.

Podanie znieczulenia ogólnego sprawia, że pacjentka nie jest świadoma w czasie zabiegu aborcji, a cały stres związany z wykonaniem aborcji przechodzi w niepamięć.

Każda procedura medyczna wiąże się z pewnym ryzykiem, a aborcja próżniowa nie jest wyjątkiem. Pacjentki mogą doświadczyć lekkiego krwawienia oraz bólu brzucha, które są typowymi objawami po zabiegu. Ważne jest, aby kobiety miały dostęp do odpowiednich informacji i wsparcia przed, w trakcie i po procedurze, co jest zapewniane przez profesjonalny personel kliniki. Aborcja próżniowa jest dużo bezpieczniejsza niż aborcja farmakologiczna.

Usunięcie ciąży a konsekwencje prawne

Zabiegowi przerwania ciąży może poddać się także obywatelka Polski. Polskie prawo nie przewiduje żadnych konsekwencji związanych z wykonaniem zabiegu terminacji ciąży poza granicami kraju. Nie trzeba obawiać się w takiej sytuacji odpowiedzialności karnej. Warto więc skorzystać z tej możliwości i udać się do krajów, w których aborcja próżniowa jest legalna i bezpieczna – na przykład Słowacja lub Czechy. Wiele kobiet z Polski decyduje się na wyjazd za granicę w celu dokonania aborcji.

Kiedy przeprowadzić aborcję próżniową?

Aborcję próżniową w Czechach można wykonać do maksymalnie 12 tygodnia. Profesjonalne kliniki aborcyjne oferują wsparcie i profesjonalną opiekę, bez konieczności podawania przyczyny takiej decyzji. Aborcja próżniowa wykonana w porę jest legalna, a na dodatek bezpieczna dla zdrowia matki. Zabieg terminacji ciąży w żadnym stopniu nie wpływa na płodność kobiety. Niemalże od razu po wykonanej aborcji można zajść ponownie w ciążę, dlatego kliniki ginekologiczne proponują również zabiegi łączone – aborcje z założeniem spirali.

Zalecenia po aborcji próżniowej

Zaraz po usunięciu niechcianej ciąży kobieta powinna być pod nadzorem personelu medycznego przez kilka pierwszych godzin, po czym może udać się do domu. Podczas pierwszych dni od aborcji może pojawić się lekkie krwawienie, które z czasem ustąpi. Po prawidłowo wykonanym zabiegu aborcji nie powinno wydarzyć się nic powodującego niepokój. Jeśli jednak czegoś się obawiasz, zawsze możesz skontaktować się z kliniką ginekologiczną bądź lekarzem rodzinnym.

Możliwe powikłania po aborcji próżniowej, o których powinien powiadomić Cię lekarz prowadzący:

  • bóle i skurcze brzucha,
  • mdłości i wymioty,
  • biegunka,
  • krwawienie,
  • podwyższona temperatura.

Odczucia wielu kobiet po usunięciu ciąży

Po przerwaniu ciąży pacjentki czują się różnie. Bezpośrednio po zabiegu odczuwają stres psychiczny i wiele skrajnych emocji. Znamy scenariusze, że była to ulga — kobiety opisują to doświadczenie jako pozbycie się stresu — tego fizycznego, jak i psychicznego przede wszystkim. Kobiety czują się dużo lżejsze, a inne mogą odczuwać smutek, żal i złość na siebie.

Ważne, by kobieta, która decyduje się na zabieg usunięcia ciąży, miała z kim porozmawiać o zaistniałej sytuacji. Do kliniki aborcyjnej możesz zabrać zaufaną osobę, dzięki której poczuje się lepiej. Jeśli kobieta nie ma bliskiej osoby, z którą mogłaby podzielić się tą informacją lub może chce być jak najbardziej anonimowa, to wszystkie profesjonalne kliniki aborcyjne powinny umożliwiać rozmowę z psychologiem, który wesprze psychicznie zaraz po zabiegu.

Przeczytaj również o: