Powikłania po aborcji farmakologicznej – skutki uboczne po zabiegu oraz przeciwwskazania

Aborcja farmakologiczna z użyciem tabletek poronnych to często wybierane rozwiązanie przez kobiety będące w niechcianej ciąży. Wydaje się prosta, skuteczna i anonimowa. Czy na pewno tak jest? Na czym polega aborcja farmakologiczna i dlaczego wiąże się z ogromnym ryzykiem? Sprawdź, czego można spodziewać się w takiej sytuacji.

Powikłania po aborcji farmakologicznej

Na czym polega aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna (inaczej aborcja medyczna), czyli usunięcie ciąży za pomocą leków. Ten sposób może okazać się skuteczny maksymalnie do 12 tygodnia ciąży. Zwykle wykorzystuje się do tego kilka dawek substancji czynnej Mizoprostolu. Chcesz wykonać aborcję farmakologiczną? Musisz wiedzieć, żę tego typu aborcja polega na przyjęciu (doustnie lub dopochwowo) tabletek poronnych, które wywołują silny ból i skurcze macicy, a w konsekwencji powodują wydalenie zarodka.

Naturalne skutki uboczne aborcji farmakologicznej — przebieg

Każda kobieta inaczej odczuwa ból towarzyszący aborcji medycznej — niektóre mówią o niewielkim dyskomforcie, a inne porównują go do bólu porodowego

Skutki uboczne aborcji farmakologicznej:

 • silne skurcze macicy, 
 • ból brzucha,
 • krwawienie podobne do obfitej miesiączki, 
 • bóle i zawroty głowy
 • wymioty, 
 • biegunka, 
 • nudności, 
 • uszkodzenie macicy,
 • krwotok narządów wewnętrznych,
 • niepełna aborcja,
 • podwyższona temperatura ciała.

Takie powikłania po aborcji mogą utrzymywać się średnio przez 2 tygodnie po przerwaniu ciąży.

Ryzyko powikłań po aborcji wywołanej lekami

U niektórych kobiet poronienie nie następuje albo jest częściowe. W takiej sytuacji konieczne będzie: łyżeczkowanie, odessanie zawartości macicy przy użyciu metody próżniowej lub też podanie dodatkowej dawki leku.

Oprócz tego może dojść do uszkodzeń mechanicznych, po których konieczna będzie transfuzja krwi, przerwanie ciąży metodą chirurgiczną czy też laparoskopia. Możliwy jest także problem z ponownym zajściem w ciążę w przyszłości. Mogą nastąpić nieodwracalne zmiany. W przypadku niepełnej aborcji stosuje się aborcję próżniową.

Przeciwwskazania do wykonania aborcji farmakologicznej

Istnieje kilka przeciwwskazań, dla których kobieta nie powinna decydować się na wykonanie aborcji farmakologicznej przy pomocy leków wczesnoporonnych. Przede wszystkim jest to uczulenie na substancje czynne (np. Mizoprostol), ciąża pozamaciczna czy też spirala wewnątrzmaciczna. Oprócz tego poważne komplikacje może wywołać przyjęcie dawki leków wczesnoporonnych przy anemii, chorobach krwotocznych, niedoczynności nadnerczy czy też niewydolności wątroby

Pamiętaj, że przed wykonaniem aborcji trzeba potwierdzić ciążę.

Specjalna dieta po aborcji farmakologicznej

W trakcie działania leków z substancją czynną można spożywać jedynie lekkie posiłki. Później zaleca się wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Organizm szybciej wróci do formy, gdy będzie otrzymywał niezbędne składniki odżywcze: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Oprócz tego podstawą są świeże, najlepiej sezonowe warzywa i owoce, błonnik, produkty pełnoziarniste. Musisz dać sobie czas na powrót do pełni sił ze względu na fizyczny proces aborcji, ale też swoją psychikę. W niektórych przypadkach kobiety czują się winne z powodu aborcji i potrzebują przestrzeni oraz czasu, żeby wszystko sobie poukładać.

Należy unikać następujących produktów:

 • alkohol,
 • kawa,
 • herbaty,
 • produkty zawierające duże ilości soli, cukru czy tłuszczu.

Skup się też na odpoczynku. Daj swojemu organizmowi czas na dojście do siebie. Najważniejsza jest regeneracja — nie przemęczaj się, zadbaj o odpowiednią ilość snu i unikaj sytuacji stresujących. W razie niepokojących objawów warto skontaktować się z ginekologiem bądź lekarzem rodzinnym.

Legalna aborcja próżniowa wykonywana w Czechach

Jeśli stoisz przy wyborze między aborcją farmakologiczną, a próżniową, to ta druga zawsze będzie lepszą i bezpieczniejszą opcją. Musisz jednak wiedzieć, że aborcja medyczna w większości krajów jest zabroniona – na przykład Polska jest z tych krajów, które nie umożliwiają legalnej aborcji. Sprzedaż oraz zakup tabletek grozi karą pozbawienia wolności. Oprócz tego istnieje wiele fałszywych ogłoszeń, które publikują nieuczciwi sprzedawcy. Nigdy nie masz pewności, czy lek, który otrzymasz, będzie właśnie tym, który zamówiłaś. Nie podejmuj tego ryzyka i zdecyduj się na wykonanie legalnego zabiegu aborcji w Czechach. 

Do 12 tygodnia ciąży wykonanie aborcji na terenie Czech nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi. Aborcja metodą próżniową trwa dosłownie 15 minut, jest bezbolesna i skuteczna. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Oddaj się w ręce doświadczonych specjalistów i troskliwego personelu. Jeśli masz pytania, czy też wątpliwości dotyczące aborcji, skontaktuj się z konsultantem kliniki aborcyjnej w Czechach. Porozumiesz się bez problemu w języku polskim. 

Przeczytaj również o: