Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Czechach?

Zastanawiasz się do kiedy można usunąć ciążę? W Polsce prawo aborcyjne jest bardzo restrykcyjne, dlatego wiele Polek decyduje się na wykonanie aborcji za granicą, aby uniknąć odpowiedzialności karnej. W Czechach aborcję wykonasz legalnie. Do którego tygodnia można usunąć ciążę w czeskiej klinice? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje.
Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Czechach?

Spis treści

Terminacja ciąży w Czechach — aborcja legalna do 12 tygodnia

Kliniki w Czechach wykonują zabiegi usunięcia ciąży maksymalnie do 12 tygodnia (czyli do 3 miesięcy od zapłodnienia). Do tego czasu jest to zgodne z prawem. Po upływie terminu ciążę można przerwać jedynie w przypadku poważnych wad genetycznych płodu lub zagrożenia zdrowia bądź życia kobiety ciężarnej. Decydując się na zabieg w Czechach, nie trzeba podawać powodu swojej decyzji. Za taki czyn nie grozi też żadna odpowiedzialność karna, ponieważ zgodnie z czeskim prawem aborcja do 12 tygodnia jest legalna.

Nieplanowana ciąża… i co teraz? Pamiętaj, żeby z umówieniem terminu aborcji nie czekać do ostatniej chwili. W klinikach są różne terminy zabiegów — zdarza się, że trzeba poczekać kilka dni. Bywa też tak, że odmawiane jest wykonywanie zabiegu blisko 12 tygodnia ciąży. Jesteś zdecydowana na usunięcie ciąży? Nie zwlekaj i skontaktuj się z rejestracją kliniki aborcyjnej, żeby umówić wizytę.

Metoda aborcji wykonywanej w Czechach

Aborcja próżniowa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego jest bezbolesna. Polega na odessaniu zawartości macicy — łyżeczkowaniu. Zabieg trwa średnio 10 minut i poprzedzony jest badaniem ginekologicznym. W przypadku chorób serca wymagane jest oświadczenie lekarza o braku przeciwwskazań do podania narkozy.

Ryzyko powikłań po aborcji próżniowej

Komplikacje w przypadku aborcji próżniowej zdarzają się niezwykle rzadko. Usunięcie ciąży przeprowadzone w profesjonalnej klinice aborcyjnej gwarantuje bezpieczeństwo. Tam zespół doświadczonych specjalistów czuwa nad Twoim zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Po aborcji próżniowej możliwe jest lekkie krwawienie i bóle brzucha. Tuż po wybudzeniu z narkozy możesz odczuwać zmęczenie, mogą występować także zaburzenia równowagi. Wszystkie objawy powinny ustać w przeciągu kilku dni od zabiegu.

Kilka tygodni po aborcji zaleca się wykonanie badania ginekologicznego — aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Taką wizytę można odbyć także u naszego ginekologa.

Do którego tygodnia aborcja w czechach

Jak przygotować się do zabiegu aborcji?

Do zabiegu aborcji należy się odpowiednio przygotować. Już na kilka dni przed wykonaniem aborcji można spożywać tylko lekkostrawne posiłki. W dzień aborcji nie można nic jeść — zabieg wykonywany jest na czczo. Jeśli nie przyjmujesz na stałe leków, to żadne dodatkowe badania nie są wymagane. Wszystko sprawdzi lekarz podczas badania ginekologicznego.

Co zabrać ze sobą do kliniki aborcyjnej?

  • długi T-shirt,
  • klapki,
  • podpaski,
  • ręcznik,
  • coś lekkiego do jedzenia.

Koszt aborcji za granicą w profesjonalnej klinice aborcyjnej

Cena aborcji próżniowej (razem z podaniem narkozy) to 2 100 zł. Całość płatna gotówką na miejscu w klinice. Kobieta, której grupa krwi to Rh-, musi poinformować o tym lekarza. W takiej sytuacji wymagane będzie podanie zastrzyku, który wiąże się z większym kosztem.

Kolejne zapłodnienie możliwe od razu po usunięciu ciąży

Praktycznie od razu po wykonanej aborcji możliwe jest ponowne zajście w ciążę. Bezpiecznie i prawidłowo przeprowadzona aborcja nie wpływa na płodność. Jajeczkowanie pojawia się zwykle po kilku tygodniach od wykonania aborcji. Dla osób, które chcą na przyszłość zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą, możemy zaproponować założenie spirali domacicznej. Wykonujemy zabiegi łączone — aborcję z założeniem spiralki. Skontaktuj się z konsultantem kliniki, aby poznać więcej szczegółów i rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.

Przeczytaj również o: