Spis treści
Prawo aborcyjne w Polsce
Aborcja to przedwczesne przerwanie ciąży — usunięcie płodu z wnętrza macicy.
W Polsce długo postępowano zgodnie z ustawą z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. 22 października 2020 roku zaostrzono prawo aborcyjne i postanowiono, że usuwanie ciąży dopuszczalne jest tylko w dwóch przypadkach. Zabroniono wykonywania aborcji w przypadku ciężkich wad płodu albo nieuleczalnej choroby. Dokument dotyczący zakazu aborcji wzbudza wiele kontrowersji.
Zakaz aborcji w Polsce był powodem demonstracji, w trakcie których walczy się o prawa kobiet. Każdy człowiek ma prawo decydować o swojej przyszłości, a jednak w tym przypadku okazuje się, że kobieta nie może nic zrobić. Kobiety trafiają do podejrzanych klinik aborcyjnych, szukają pomocy za granicą albo co gorsza — próbują usunąć ciążę na własną rękę przy pomocy niebezpiecznych tabletek poronnych. Dodatkowo zgodnie z art. 152 Kodeksu Karnego, kto przeprowadza zabieg aborcji, pomaga w przerwaniu ciąży albo nakłania do aborcji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Aborcja Polska
Czy można wykonać legalną aborcję w Polsce? Rzadko bywają takie sytuacje w tym kraju i dlatego też wiele osób domaga się liberalizacji prawa aborcyjnego. Specjaliści albo zwyczajnie boją się konsekwencji prawnych lub też nie są wyszkoleni i doświadczeni w tego typu zabiegach i wolą nie ryzykować życia lub zdrowia ciężarnej.
Aborcja w Polsce aktualnie możliwa jest tylko w dwóch sytuacjach. Na dodatek zabieg przerwania ciąży może być wykonany jedynie do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej — czyli ciąża nie może mieć więcej niż 12 tygodni.
W Polsce aborcja jest legalna tylko w kilku sytuacjach:
Aborcja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej
O powyższym decyduje lekarz. Taką aborcję wykonuje się w szpitalu.
Terminacja ciąży, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego
Powyższy zapis dopuszczalny tylko, gdy od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.
Do 2020 aborcja w Polsce możliwa była jeszcze w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Stanowiło to najwięcej powodów do aborcji w Polsce, dlatego zakaz terminacji ciąży w tym wypadku wywołał tak wiele kontrowersji.
Legalna aborcja w Polsce — do którego tygodnia?
Przerywanie ciąży w Polsce (tylko w dwóch wymienionych powyżej przypadkach) możliwe jest jedynie do momentu, aż płód nie osiągnie zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki — czyli do 12 tygodnia.
Kobiety, które chcą usunąć ciążę, decydują się na różne rozwiązania. Najpopularniejsze z nich to przerwanie ciąży za pomocą tabletek poronnych, a drugie to aborcja chirurgiczna w zagranicznej klinice.
Aborcja farmakologiczna
Im szybciej wykona się aborcję farmakologiczną, tym jest bardziej skuteczna. Uważa się jednak, że dokonanie aborcji farmakologicznej możliwe jest do 22 tygodnia. Warto przemyśleć inną metodę usunięcia ciąży, ponieważ ta niesie ze sobą duże ryzyko niepowodzenia oraz komplikacji. W przypadku niepowodzenia może się okazać, że konieczna będzie wizyta w szpitalu w celu łyżeczkowania i dalszego doczyszczenia macicy. W innym wypadku resztki płodu zgniją i wda się niebezpieczne dla życia kobiety zakażenie.
Możliwe powikłania po aborcji farmakologicznej: uszkodzenie płodu, krwotok, infekcja.
Aborcja próżniowa
Obawiasz się odpowiedzialności karnej związanej z przerwaniem ciąży? Wiele kobiet decyduje się na aborcję za granicą. Kobieta ciężarna nie ponosi odpowiedzialności karnej za przerwanie ciąży w Czechach. Zabieg aborcji przeprowadzony w profesjonalnej klinice w Czechach jest zgodny z prawem do 12 tygodnia ciąży. Aborcja próżniowa jest bezbolesna i bezinwazyjna. Taki zabieg przeprowadza się do maksymalnie 3 miesiąca ciąży. Aborcja chirurgiczna polega na odessaniu zawartości jamy macicy. Wszystko odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa dosłownie 15 minut.
Kliniki aborcyjne w Czechach bardzo chętnie przyjmują kobiety z Polski. Nawet ich konsultanci posługują się językiem polskim, aby zadbać o jak największy komfort. Przez telefon możesz poznać najważniejsze informacje i rozwiać wszystkie swoje wątpliwości związane z usunięciem ciąży.