Co to aborcja i jak wygląda?

Na zabieg aborcji decyduje się wiele kobiet z całego świata z różnych powodów. Przerywanie ciąży nadal jest tematem podlegającym burzliwym dyskusjom. Czym jest aborcja i jakie są jej metody? Jak wygląda przebieg aborcji farmakologicznej, a jak próżniowej? Który zabieg jest bezpieczniejszy dla kobiety? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym wpisie.
Co to aborcja i jak wygląda

Spis treści

Przerwanie ciąży w Polsce — obowiązujące prawo

Aborcja na terenie Polski jest nielegalna — zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego terminacja ciąży jest niezgodna z obowiązującą Konstytucją RP.

Dopuszczalność aborcji: Bez żadnych konsekwencji prawnych dla kobiety czy lekarza ciąża może być przerwana tylko w dwóch przypadkach:
1) gdy stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki,
2) gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Oprócz tego należy się zastosować do kolejnego punktu, który wskazuje na to, że aborcja nie może być wykonana później niż w 12 tygodniu ciąży. Przerwanie ciąży na powyższych zasadach jest dopuszczalne tylko do chwili, gdy płód nie potrzebuje już organizmu kobiety, by mieć szanse na przeżycie — w teorii osiągnie zdolność do samodzielnego życia (czyli właśnie około 3 miesięcy).

Główne metody aborcji

Istnieje wiele różnych sposób na usunięcie ciąży. Poniżej przedstawiamy opis dwóch — tych najpopularniejszych. Którą z metod aborcji wybrać? Sprawdź, czym charakteryzuje się aborcja farmakologiczna i aborcja próżniowa.

Aborcja farmakologiczna — przebieg aborcji farmakologicznej

Aborcja medyczna to metoda bardzo ryzykowna — zarówno dla życia kobiety, jak i dziecka, ponieważ częste są komplikacje związane na przykład z trwałym uszkodzeniem płodu. Aborcję farmakologiczną przeprowadza się z użyciem leków, które wywołują silne skurcze macicy. Tutaj wszystko może pójść nie tak. Kobiety z reguły decydują się wykonywać taką aborcję w warunkach domowych, gdzie nie mają zagwarantowanej odpowiedniej opieki. Często konieczna jest szybka interwencja lekarza lub też wizyta u ginekologa w celu dalszego doczyszczenia macicy.

Aborcje farmakologiczne wykorzystują leki — tabletki poronne, które są zakazane, a ich sprzedaż nielegalna. Jeśli jednak uda Ci się zdobyć odpowiednie pigułki poronne, to jak przebiega aborcja farmakologiczna? To zależy, w jakim stadium ciąży jesteś. Im starsza ciąża, tym trudniej skutecznie usunąć ją lekami poronnymi. Skuteczność tej metody w dużej mierze zależy od czasu trwania ciąży. Zwykle aborcja farmakologiczna jest bardzo bolesna — porównywana do bólu odczuwanego w trakcie porodu.

Aborcja próżniowa — jak wygląda terminacja ciąży?

Tak zwana aborcja chirurgiczna przeprowadzana jest w profesjonalnych klinikach do 12 tygodnia ciąży — to dużo bezpieczniejsza metoda aborcji.

Jak przebiega aborcja chirurgiczna? Usunięcie ciąży tą metodą polega na odessaniu wnętrza macicy. Czas trwania zabiegu wynosi 10-15 minut. To metoda aborcji, której skuteczność wynosi 100%. Aborcje próżniowe wykonywane są w znieczuleniu ogólnym — kobieta nic nie czuje. Profesjonalne kliniki aborcyjne w Czechach gwarantują odpowiednią opiekę, nowoczesny sprzęt oraz anonimowość.

Po zabiegu aborcji chirurgicznej należy przestrzegać kilku zaleceń: rezygnacja z kąpieli w wannie, zaprzestanie współżycia, zakaz dźwigania ciężarów czy wykonywania intensywnych ćwiczeń. Organizm potrzebuje chwili na regenerację.

Legalna aborcja do 12 tygodnia ciąży

Gdzie wykonać legalną aborcję? Między innymi w Czechach. Aborcje chirurgiczne w czeskich klinikach aborcyjnych można wykonać maksymalnie trzeciego miesiąca ciąży. Najwcześniej na zabieg można zdecydować się w 6 tygodniu ciąży.

Częste przyczyny dokonywania aborcji:

  • wady genetyczne płodu (aborcja eugeniczna),
  • ciąża stanowi zagrożenie życia matki,
  • brak instynktu macierzyńskiego lub warunków do wychowania dziecka,
  • ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego,
  • inne prywatne powody.
Jak wygląda aborcja

Inne zabiegi wykonywane w czeskiej klinice aborcyjnej

  • usunięcie ciąży pod narkozą (metodą próżniową),
  • sterylizacja laparoskopowa,
  • plastyka pochwy i warg sromowych,
  • założenie spirali antykoncepcyjnej (możliwe łączenie zabiegów).

Skontaktuj się z naszym konsultantem i ustal szczegóły wizyty.

Przeczytaj również o: