Cytotec – działanie, skutki uboczne, powikłania

Cytotec to środek, który często stosowany jest przez kobiety, które chcą usunąć ciążę. Jak działa Cytotec i w jaki sposób przebiega aborcja farmakologiczna z wykorzystaniem tych tabletek? Czy aborcja tego typu jest bezpieczna dla zdrowia kobiety? Jakie może nieść ze sobą konsekwencje zdrowotne? Sprawdź!
Cytotec

Spis treści

Lek Cytotec — działanie

Cytotec to lek, który zawiera mizoprostol, czyli substancję czynną wpływającą na działanie progesteronu, który odpowiedzialny jest za prawidłowy rozwój ciąży. Lek ten wykorzystywany jest głównie w przypadku owrzodzeń żołądka i dwunastnicy. Preparat dostępny jest tylko na receptę. Występuje w formie tabletek i można przyjmować go doustnie. Pamiętaj jednak, że cytotec to nie tabletka wczesnoporonna — wywołuje ona jedynie skurcze macicy, które mogą być powodem poronienia.

Jak przebiega aborcja farmakologiczna z wykorzystaniem leku Cytotec?

Cytotec powoduje krwawienie, dzięki czemu wydalane są pozostałości zarodka. Tabletki poronne powodują skurcze macicy — cały proces jest bardzo bolesny i wywołuje obfite krwawienie. W trakcie aborcji farmakologicznej wskazane jest równoczesne stosowanie leku przeciwbólowego. 

Oprócz krwawienia i bólu, do standardowych skutków ubocznych należy także chwiejny nastrój, który spowodowany jest zmianami hormonalnymi.

Aby wywołać skuteczne poronienie, potrzebujesz kilkanaście tabletek tego leku. Zwykle kobiety łączą go jeszcze z Mifepristonem, który powoduje śmierć płodu.

Skąd wiadomo, że tabletka poronna działa?

Pierwszym sygnałem jest krwawienie z pochwy, które rozpoczyna poronienie. Później powinny wystąpić inne skutki uboczne przyjęcia leków jak biegunka, dreszcze, skurcze macicy. Pamiętaj, że krwawienie wywołane przyjęciem pigułki wczesnoporonnej może trwać nawet kilka dni.

Przeciwwskazania do stosowania leku

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku Cytotec jest uczulenie na którąkolwiek substancję czynną zawartą w tabletkach. Szczegółowo zapoznaj się z ulotką leku.

Skutki uboczne stosowania leku

 • owrzodzenia,
 • biegunka, 
 • wysypka, 
 • zawroty głowy, 
 • bóle brzucha, 
 • zaparcia, 
 • nudności i wymioty, 
 • krwawienia z pochwy, 
 • zaburzenia menstruacyjne, 
 • skurcze macicy, 
 • gorączka.

Występują bardzo rzadko, ale możliwe są też — ciężki krwotok, pęknięcie macicy, poronienie niezupełne, perforacje macicy, dreszcze, zator płynem owodniowym.

Możliwe są również inne skutki uboczne, które nie są znane — lek ten jest bardzo rzadko badany, a zwłaszcza pod kątem ginekologicznym.

Stosowanie takich leków może być powodem późniejszych problemów z zajściem w kolejną ciążę. Za kilka lat możesz żałować podjęcia takiej decyzji. 

Kiedy zwrócić się do lekarza po pomoc?

Aborcja farmakologiczna jest bardzo ryzykowna i decydując się na nią, musisz być gotowa w każdej chwili na wezwanie pogotowia. Jeśli aborcję wykonujesz w domu, zwróć uwagę, ile kilometrów dzieli Cię od najbliższej kliniki, która może udzielić Ci pomocy, gdy będziesz tego potrzebować. Krwawienie podczas aborcji jest naturalne, jednak jeśli stracisz zbyt wiele krwi, niezbędna będzie transfuzja.

Jakie jeszcze objawy powinny Cię zaniepokoić? Przede wszystkim nieprzyjemny zapach z pochwy oraz ciemna wydzielina — może sygnalizować infekcję dróg rodnych. Alarmująca powinna być także długo utrzymująca się gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza).

Jak inaczej usunąć ciążę?

Czy wiesz, że zarówno sprzedaż, jak i zakup, a także pomoc drugiej osobie w przeprowadzeniu aborcji jest nielegalna? Oprócz negatywnych skutków dla zdrowia grozi Ci nawet kilka lat pozbawienia wolności. 

Nie we wszystkich europejskich krajach jest tak restrykcyjne prawo dotyczące aborcji. W Czechach możesz wykonać terminację ciąży legalnie do 12 tygodnia. Co więcej, za taki zabieg nie grożą Ci żadne konsekwencje prawne, bo obowiązuje Cię wtedy czeskie prawo.

Jeśli zastanawiasz się nad usunięciem ciąży, to przeanalizuj pierwsze wszystkie możliwe opcje. Kliniki aborcyjne w Czechach to doświadczony personel, najlepsi specjaliści i profesjonalny sprzęt. Czy nie lepiej wybrać skuteczną metodę, która nie niesie ze sobą tylu negatywnych konsekwencji? W klinice będziesz pod stałą opieką doświadczonych osób. Pamiętaj, że w obiegu nie ma żadnych tabletek poronnych. Ich sprzedaż w większości krajów jest zakazana — skąd możesz wiedzieć, czy otrzymasz odpowiedni lek?

Przeczytaj również o: