Mizoprostol – działanie, skutki uboczne, powikłania

Mizoprostol to lek stosowany przeciw chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Najczęściej wykorzystywany przez osoby, które stosują niesteroidowe leki przeciwzapalne. Po około 30 minutach od podania lek zaczyna działać.
Mizoprostol

Spis treści

Mizoprostol — wpływ leku na ciążę

Mizoprostol powoduje nasiloną kurczliwość mięśnia macicy, która powoduje poronienie. Często bywa tak, że stosowanie leku poronnego nie wywoła całkowitego poronienia, a niezupełne, które będzie powodem wystąpienia poważnych wad wrodzonych płodu. 

Mizoprostol podaje się doustnie bądź dopochwowo. Przyjmowany doustnie jest mniej skuteczny, a przyjęty dopochwowo powinien lepiej oczyścić macicę. Niewykluczone jest jednak późniejsze łyżeczkowanie czy też ponowne dawkowanie i powtórzenie aborcji. 

Skuteczność Mizoprostolu — aborcja farmakologiczna

Aborcja z wykorzystaniem tabletek Mizoprostol zwykle trwa nawet kilka dni. Najskuteczniejszym sposobem usunięcia ciąży w tym przypadku jest podanie odpowiedniej dawki Mizoprostolu i powtórzenie jej po 3 dniach. To sztuczne poronienie bardzo przypomina przebieg samoistnej utraty ciąży.

Po 12 tygodniach ciąży skuteczność tabletek poronnych bardzo spada. Mizoprostol występuje także pod nazwą Cytotec i Arthrotec — te leki zawierają substancję czynną Mizoprostolu.

Przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do zastosowania tabletek zawierających Mizoprostol jest ciąża pozamaciczna. Oprócz tego nie ma szczególnych przeszkód. Niektóre choroby i dolegliwości mogą jednak pogłębić występujące skutki uboczne — anemia może powodować silny krwotok.

Skutki uboczne stosowania leku Mizoprostol

  • biegunka,
  • wysypka,
  • ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • wzdęcia i zaparcia,
  • ból brzucha,
  • gorączka,
  • zaburzenia menstruacyjne,
  • skurcze macicy,
  • silne krwawienia z pochwy.

Ryzyko wystąpienia poważnych powikłań związanych z aborcją zwiększa się wraz ze stopniem zaawansowania ciąży.

Krwawienie po aborcji farmakologicznej

Zwykle obfite krwawienie utrzymuje się przez pierwsze 3-4 dni, stopniowo ustępując, aby po około 15 dniach całkowicie ustąpić. Niewielkie krwawienie i plamienia są więc normalne przez kilka tygodni.

Ryzyko niepowodzenia aborcji

Szansa na prawidłowe usunięcie ciąży z wykorzystaniem substancji czynnej Mizoprostol wynosi zaledwie 90%. 

Skąd wiadomo, że aborcja farmakologiczna na pewno się nie powiodła? Pierwszym sygnałem może być po prostu to, że krwawienie nie wystąpiło. W takim wypadku konieczne jest przyjęcie kolejnej dawki lub też skorzystanie z usług profesjonalnej kliniki aborcyjnej za granicą, aby wykonać terminację ciąży metodą próżniową. Jeśli aborcja nie przebiegła prawidłowo, istnieje wysokie ryzyko, że płód doznał poważnych uszkodzeń. 

Jeśli doświadczasz silnego krwawienia, oprócz tego masz gorączkę powyżej 39 stopni Celsjusza czy też czujesz się bardzo osłabiona i masz zawroty głowy, udaj się do najbliższego szpitala. Zgłoś się po pomoc, bo działanie leku może być nieodwracalne w skutkach.

Możliwe powikłania po aborcji farmakologicznej:

  • pęknięcie macicy,
  • poronienie niezupełne,
  • perforacja macicy,
  • silny krwotok z macicy,
  • poważne wady płodowe.

Jeśli obawiasz się powikłań po aborcji farmakologicznej, skontaktuj się z profesjonalną kliniką aborcyjną w Czechach. Tam otrzymasz pomoc wyspecjalizowanych lekarzy i doświadczonego personelu. Aborcja wykonana będzie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. W takim miejscu aborcja jest skuteczna i bezbolesna, bo wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Dodatkowo aborcja w Czechach możliwa jest do 12 tygodnia ciąży. Wtedy zabieg jest legalny i może zdecydować się na niego nawet kobieta z Polski, bo obowiązuje ją wtedy czeskie prawo.

Jeśli masz jakieś wątpliwości czy pytania związane z wykonaniem aborcji, skontaktuj się z rejestracją kliniki aborcyjnej. Konsultanci zwykle mówią po polsku, dlatego nie obawiaj się żadnej bariery językowej.

Przeczytaj również o: